انجمن سخن دل
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

انجمن سخن دل

اگر عاشقی اگر معشوقی اگر دل شکسته ایی اگر اسیر عشقی و اگر شیدایی اینجا خانه توست

الرئيسيةPortalأحدث الصورجستجوثبت نامورود
المواضيع الأخيرة
» عشق و محدودیت
تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران Icon_minitimeالسبت مارس 31, 2012 3:02 am من طرف borzu31

» سفرهای نوروزی بار دیگر باز راه رسید
تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران Icon_minitimeالسبت مارس 07, 2009 10:29 pm من طرف شکیلا آسایش

» بررسی چهارشنبه‌سوری
تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران Icon_minitimeالسبت مارس 07, 2009 10:20 pm من طرف شکیلا آسایش

» موسیقی ،نوروز و رسالت های ملی ومیهنی
تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران Icon_minitimeالسبت مارس 07, 2009 10:07 pm من طرف شکیلا آسایش

» آیا می دانی که ؟
تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران Icon_minitimeالسبت مارس 07, 2009 9:56 pm من طرف شکیلا آسایش

» ازدواج سرآغاز آرامش
تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران Icon_minitimeالسبت مارس 07, 2009 9:50 pm من طرف شکیلا آسایش

» درست کار کنیم تا سلامت بمانیم
تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران Icon_minitimeالسبت مارس 07, 2009 9:47 pm من طرف شکیلا آسایش

» در اقدامی غیر منتظره، بیل گیتس تعدادی پشه مالاریا در سالن کنفرانس رها کرد
تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران Icon_minitimeالإثنين مارس 02, 2009 12:50 pm من طرف sora

» دانلود موسیقی متن کارتون های خاطره انگیز
تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران Icon_minitimeالإثنين مارس 02, 2009 12:20 pm من طرف sora

» از ارد بزرگ تا برایان تریسی
تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران Icon_minitimeالجمعة فبراير 13, 2009 1:54 pm من طرف الهام

ورود
نام كاربر:
كلمه رمز:
ورود اتوماتيك در بازديدهاي بعدي: 
:: كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
بخش
Navigation

Portal
 صفحه اصلي
 ليست اعضا
 مشخصات فردي
 پرسشهاي متداول
 جستجو

تصويت
جستجو

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم

تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران

نويسندهپيام
شکیلا آسایش
Admin
شکیلا آسایش

تعداد پستها : 105

تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران Empty
پستعنوان: تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران   تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران Icon_minitimeالجمعة فبراير 06, 2009 9:19 am

برخي ورزش ها مضر است
ترجمه؛ عليرضا مجيدي

در ورزش هاي زيادي سر ورزشکاران به طور مداوم تحت ضربه هاي متعدد و مکرر قرار مي گيرد. براي هر کسي پيش آمده که از خودش پرسيده باشد اين ضربه ها در طولاني مدت چه اثري روي مغز اين ورزشکاران مي گذارد؛ آيا اين ورزش ها مضر نيستند؟

---

چندين سال از اتمام دوران بازيگري حرفه يي «تد جانسون» در ليگ حرفه يي فوتبال امريکايي گذشته است. او حالا دچار مشکلات بدني شده است، طوري که قدرت کمي براي بيرون رفتن از خانه دارد. «جانسون» مي گويد؛ «روزانه 15 دقيقه براي ديدن فرزندانم از منزل خارج مي شوم. بعدش به خانه برمي گردم، پرده ها را مي کشم، چراغ ها را خاموش مي کنم و در رختخواب دراز مي کشم. اين برنامه معمول من در دو سال اخير بوده است.» «جانسون» توپ زن سابق باشگاه «نيوانگلند پاتريوتس» بود و دوران بازيگري اش صدها تکل و ضربه هاي مغزي را متحمل شده بود. در سال 2002 اين ورزشکار متحمل دو ضربه مغزي پشت سر هم شد. مشکلات «جانسون» شامل اختلال خواب، خستگي فکري و افسردگي از همين زمان آغاز و او بازنشسته شد. تکان مغزي يا concussion را نمي توان با هيچ تستي تشخيص داد. ام آرآي و سي تي اسکن در اين اشخاص چيزي نشان نمي دهد. اما مرکز پژوهشي آنسفالوپاتي تروماتيک (بيماري مغزي ناشي از ضربه) در دانشکده پزشکي بوستون از طريق بررسي بيوپسي ها (تکه برداري) ورزشکاران حاضر در ليگ حرفه يي فوتبال امريکايي (NFL) توانسته نشان بدهد تکان هاي مغزي واقعاً چه صدماتي به مغز ورزشکاران وارد مي آورد. پژوهشگران نام «آنسفالوپاتي تروماتيک مزمن» را بر اين دسته از صدمه هاي مغزي نهاده اند. به تازگي اين مرکز پژوهشي نتايج بررسي انجام شده روي بيوپسي هاي ورزشکاران را منتشر کرده است. در مغز شش ورزشکار سابق NFL، که در سنين جواني مردند، کلافه هاي منتشر قهوه يي رنگ پيدا شده است. اين کلافه ها درست شبيه کلافه هايي است که در مغز افراد پير دچار آلزايمر يافت مي شود. «آنسفالوپاتي تروماتيک مزمن» بيماري پيش رونده يي است که منجر به مرگ سلول هاي مغزي مي شود. اين آسيب ها عمدتاً مناطق کنترل کننده احساسات، خشونت، بيش فعالي جنسي و حتي تنفس را متاثر مي کند. «کريس نوينسکي» فوتباليستي که وارد دنياي کشتي حرفه يي شد، اثرات ضربه مغزي را اين طور توصيف مي کند؛ «دنيايم عوض شد. دچار افسردگي شدم. حافظه ام مختل شد. پنج سال سرم درد مي کرد.» وي مدت ها به دنبال يافتن پاسخ براي علت بيماري اش بود. او در اين مدت به پژوهش هاي زيادي برخورد که مي گفتند ضربه مغزي مي تواند موجب افسردگي شود و ضربه هاي متعدد مغزي مي توانند فرد را دچار آلزايمر کنند. سرانجام «نوينسکي» با همکاري يک جراح مغز و اعصاب، انستيتويي براي بررسي آثار ضربه هاي متعدد مغزي روي بدن ورزشکاران بازنشسته تاسيس کرد. اين مرکز، مغز ورزشکاران را بعد از مرگ شان (بعد از کسب اجازه از خود و خانواده شان) از لحاظ اثرات ضربه هاي متعدد مغزي بررسي مي کند. تا به حال صد ورزشکار حاضر شده اند مغزشان بعد از مرگ به اين انستيتو اهدا شود. مغز شش ورزشکار درگذشته تا به حال در اين مرکز بررسي شده است. با وجود اينکه برخي از ورزشکاران، مسوولان NFL را به خاطر سکوت شان در قبال مشکلاتي که مي تواند ضربه هاي متعدد مغزي برايشان در آينده به بار آورد، ملامت مي کنند،NFL از پذيرش چنين چيزي سر باز مي زند. مسوولان اين ليگ در نظر دارند پژوهش مستقل خود را راه بيندازند. آنها عقيده دارند با وجود صدها هزار ورزشکاري که نشاني از بيماري در آنها يافت نمي شود، نبايد بيش از حد روي نتايج پژوهش هايي که روي مغز تعداد محدودي از ورزشکاران بيمار انجام شده، اتکا کرد.

www.cnn.com
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
https://arabehkhodayan.forumfa.net

تاثير ضربه هاي متعدد مغزي بر سلامت ورزشکاران
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1
 مواضيع مماثلة
-
» درست کار کنیم تا سلامت بمانیم
» راهنمايي هايي براي سلامت دندان
» گردشگری سلامت از حوزه های نوین گردشگری پیشرفته است